Heta nyheter

0

Nyheter

Visa fler nyheter
  Aktuell tid: 01:42 (GMT +1:00)

Finanskalender

Tid Valuta Evenemang Verklig Prognos F?reg?ende
Kommande viktiga ekonomiska h?ndelser
6tim 02m   CHF Icke s?songsm?ssig justering av arbetsl?sheten   2,4% 2,3%
6tim 02m   CHF S?songsm?ssig justering av arbetsl?sheten   2,3% 2,3%
6tim 17m   DKK Danmarks Konsumentprisindex (KPI) (?rsvis)   0,7% 0,7%
8tim 47m   GBP MPC-ledamot Tenreyro talar        
Senaste sl?ppta viktiga ekonomiska h?ndelser
01:30   AUD Detaljhandelssiffor (M?nadsvis) 0,9% 0,4% 0,1%
00:30   JPY Hush?llens utgifter (M?nadsvis) 2,6% -9,8% -11,5%
00:30   JPY Hush?llens utgifter (?rsvis) -2,0% 2,5% -5,1%

B?sta kryptovalutor

Title Rensa
  Namn Symbol Pris (USD) B?rsv?rde (24H) volym ?ndr. (24H)
Bityabo亚博平台 BTC 7.853,8 $143,09B $23,72B -1,45%
Ethereum ETH 137,43 $15,10B $7,63B -1,94%
Ripple XRP 0,20364 $8,87B $1,36B -1,64%
Tether USDT 1,0043 $4,64B $27,74B +0,24%
Bityabo亚博平台 Cash BCH 238,23 $4,37B $1,90B -0,57%

Teknisk Analys

OMXS30
1.745,00
2019-10-25 18:16
Medlemmars ?sikter
Hausse
50%
Baisse
50%
Sammandrag: STARKT K?P B?rja handla
R?rliga genomsnitt:K?p (12)S?lj (0)
Indikatorer:K?p (9)S?lj (0)
S3S2S1PivotpunkterR1R2R3
1.735,501.736,751.739,251.740,501.743,001.744,251.746,75

Aktieurval

S?k efter aktier
   
   
   
Hitta

Kryptovalutapar

F? kryptovalutakurser i realtid
   
   
   
Hitta
2020-01-10 00:42 GMT

Finansmarknader i realtid

Globala Index

Namn Sista +/- +/- % Marknads?versikt Upp Ner
Dow 30 28.956,90 +211,81 +0,74%
Up
66.67%
Down
33.33%
20 10
S&P 500 3.274,70 +21,65 +0,67%
Up
73.31%
Down
26.10%
Unchanged
0.60%
368 131
DAX 13.495,06 +174,88 +1,31%
Up
90.00%
Down
10.00%
27 3
S&P/TSX 17.235,57 +67,75 +0,39%
Up
63.36%
Down
32.33%
Unchanged
4.31%
147 75
Nikkei 225 23.845,00 +105,13 +0,44%
Up
66.96%
Down
29.02%
Unchanged
4.02%
150 65

Svenska Index

Namn Sista +/- +/- % Marknads?versikt Upp Ner
OMXS30 1.796,74 +1,33 +0,07%
Up
70.00%
Down
30.00%
21 9
OMX Nordic 40 1.698,87 +1,60 +0,09%
Up
57.50%
Down
42.50%
23 17
OMX Stockholm 691,76 +2,90 +0,42%
Up
65.67%
Down
29.70%
Unchanged
4.63%
241 109
OMX Stockholm Mid. 1.013,38 +10,07 +1,00%
Up
62.60%
Down
29.77%
Unchanged
7.63%
82 39
OMX Stockholm Sma. 971,64 +8,20 +0,85%
Up
60.75%
Down
36.45%
Unchanged
2.80%
65 39
Stockholm Technol. 1.347,62 +7,76 +0,58%
Up
54.29%
Down
45.71%
19 16

Indexterminer

NamnM?nadSista+/- %
OMXS30Nov 20191.745,00+0,66%
Norge 20Jan 2020849,40-0,18%
OMXC25 FJan 20201.148,50+0,22%
DAXMar 202013.541,8+0,26%
S&P 500Mar 20203.282,12+0,19%
FTSE 100Mar 20207.555,2+0,66%

R?varor

NamnM?nadSista+/- %
GuldFeb 20201.552,35-0,13%
R?olja WTIFeb 202059,55-0,02%
SilverMar 202017,918-0,10%
NaturgasFeb 20202,164-0,14%
US Soyab?naMar 2020942,500,00%
US VeteMar 2020562,750,00%

Mest omsatta svenska aktier

NamnSista+/-+/- %
Volvo B156,80-2,70-1,69%
LM Ericsson B84,04+0,26+0,31%
Nordea Bank76,76+0,26+0,34%
Telia Company40,83+0,46+1,14%
SSAB A32,45+0,03+0,09%
Swedbank A136,40-2,10-1,52%

Ledan Aktier

NamnSista+/-+/- %
Exxon Mobil69,76+0,53+0,77%
Alibaba ADR221,78+3,78+1,73%
Deutsche Bank7,716+0,031+0,40%
Facebook218,30+3,08+1,43%
Alphabet A1.419,79+14,75+1,05%
Apple309,63+6,44+2,12%

B?rshandlande fonder

NamnSista+/-+/- %
SPDR S&P 500326,65+2,20+0,68%
Invesco QQQ Trust Se.218,99+1,84+0,85%
iShares S&P Europe 3.46,18000,00000,00%
SPDR Gold Shares146,02-0,85-0,58%
SPDR S&P Metals & Mi.27,8200-0,4500-1,59%
iShares MSCI Emergin.45,3500+0,3000+0,67%

Kurser & Obligationer

NamnM?nadSista+/-
Euro BTPMar 2020142,89+0,52
US 10 YR T-NoteMar 2020128,80-0,06
US 30Y T-BondMar 2020156,70-0,13
UK GiltMar 2020131,36-0,20
Euro BundMar 2020171,29-0,09
Euro SCHATZMar 2020111,912-0,010
B?rja handla
| AD |

 

 

 

 

 

 

B?rja handla
| AD |
Registrera dig med Google
eller
Registrera dig med e-post